Listopad 2008

Halloween

1. listopadu 2008 v 10:15 | lucik |  zajímavosti

tady pár obrázků:
a pár dýní :

PŮVOD HALLOWEENU
Málokdo asi tuší, že Halloween má původ u Keltů. Jejich rok by se dal rozdělit na dvě části - na tu část, která oplývala hojností, plodností a úrodou a na druhou část - tu zimní a strašidelnou. A právě v listopadu se tato část roku měla začínat… Lidé v první listopadový den uctívali Anwinna - Boha Mrtvých. Tuto noc se totiž měly domů vracet duše zemřelých a vyhledávat pomoc u příbuzných. Ti jim měli pomoci
vstoupit do Země Mrtvých. Odtud vznikla tradice vydlabaných dýní a řep - lidé takto duchům pomyslně svítili na cestu. Jako ochranu před zlými duchy používali lidé různé masky a převlékali se do starých hadrů. Této magické noci se říkalo -
"Samhain".
Název
Halloween,tak jak jej známe dnes, vznikl až v 16. století z tak zvaného
"All Hallows' Evening"
- předvečera Dne všech svatých. Samotný Halloween je pouze slangová zkrácenina tohoto výrazu.
Zlomové období pro Halloween nastalo v 19. století, kdy do Ameriky přišli evropští přistěhovalci, mezi nimiž bylo také několik set tisíc Irů. Ti s sebou přinesli některé své tradiční katolické zvyky, mezi nimi také již zmíněné svítilny na cestu pro zesnulé. Tradiční řepu nahradila dýně a tento svátek se v USA rychle ujal.

JAK JE TO DNES?
Dnes si lidé nejen v USA, ale také v Kanadě, Irsku,Velké Británii, Novém Zélandu Austrálii, vyrábějí svítilny z dýně a děti se nemohou dočkat okamžiku, kdy se převléknou za strašidla a budou chodit do domů s naučenou formulkou - "trick or treat" (trik či dobrotu). Když majitel řekne "trick", děti mu musí předvést nějaký povedený kousek, který si připravily. Majitel domu jim většinou nadělí sladkosti a ovoce (to až dnešní doba s sebou přinesla také požadavek finančních odměn a ovoce pak leckdy nahradí značková mikina či kolečkové brusle).
Ačkoli do Česka tento svátek zatím příliš nepronikl a dáváme přednost spíše tradičním "Dušičkám", také u nás se s příznivci Halloweenu můžeme každý rok setkat.