Survivor13-Cook Island

9. srpna 2009 v 14:13 | lucik |  Reality show

Na co se můžeme těšit?

survivor: Cook Islands byl poprvé oficiálně ohlášen moderátorem Jeffem Probstem během finále předchozí řady. V únoru skončil příjem přihlášek, přípravy v Tichomoří odstartovaly v dubnu a už v červnu se mohlo začít soutěžit. Třináctá série se natáčela až do začátku srpna na atolu Aitutaki, který je součástí Cookových ostrovů. Ty se také dostaly do názvu nadcházející sezony. A to nejen ze zeměpisných důvodů. Letos by totiž tvůrci chtěli show stylizovat do událostí kolem vzpoury na lodi Bounty.
Aby se diváci nenudili, přichystá si štáb každoročně nějaké ty novinky, ale letos CBS Američanům vyrazila dech. Dvacet trosečníků bude do čtyř mužstev rozděleno podle etnické příslušnosti! Konkrétně se setkáme s kmenem Afro-Američanů, kmenem Hispánců, kmenem Asijských Američanů a kmenem bělochů. A protože jsou Američané, kteří občas horko těžko drží ten svůj multikulturní kotlík v jakés takés rovnováze, k jakýmkoliv otázkám spojených s rasou velmi citliví, vyvolalo oznámení bouřlivou diskusi napříč společností.

Rasistická show?

Reakce se lišily. Ze strany novinářů, nejrůznějších komentátorů a politiků je nápad spíše kritizován,většina fanoušků způsob dělení naopak vítá jako zajímavé zpestření. Samotní tvůrci se před nařčením z rozdmýchávání rasistických nálad rozhodně brání. Každý rok jsou údajně osočování, že je většina soutěžících bílé barvy pleti. (To je způsobeno už tím, že zhruba osmdesát procent přihlášených adeptů zkrátka bílá je). Letos se tedy kritiku pokusili proměnit v nějakou kreativní myšlenku. A napadlo je rozdělit kmeny podle rasy. Dále se štáb hájí tím, že se týmy později ve hře smíchají a trosečníci spolu budou vycházet na základě důvěry a ne barvy pleti (takže to bude vlastně velmi protirasistické), tvrdí, že bude odhalena další úroveň sociologického experimentu Trosečník a tak dále.
Jiné, poněkud střízlivější hlasy poukazují na fakt, že loňská sezona zůstala z hlediska sledovanosti hluboce za očekáváním a vůbec se už o "Kdo přežije" nemluví ani zdaleka tolik co dříve. A medializace takovéto úrovně se zkrátka ve výsledných číslech jinak než pozitivně projevit nemůže (očekává se až dvojnásobná sledovanost, oproti dřívějšku).

Díky konkrétním požadavkům na etnicitu soutěžících bylo navíc shánění vhodných adeptů poměrně obtížné, a proto se letos do hry dostalo značné množství lidí, kteří mají o Survivorovi jen mlhavé znalosti. Z toho vyplývá, že bychom se poprvé po dlouhé době místo vybroušené taktiky, pilované letitým sledováním soutěže, mohli od soutěžících dočkat úplně nového pohledu na hru. Autoři jdou dokonce ještě dál a říkají: "Vracíme se ke kořenům, tohle bude ta nejzásadnější řada od dob úplně prvního trosečníka na Borneu".
Duchovní návrat je podpořen i faktickou změnou v pravidlech - stejně jako v první řadě bude hra začínat výskokem z lodi do moře, kdy budou mít soutěžící jen velmi omezený čas na sesbírání nějakého toho proviantu.

Co ještě můžeme od pravidel čekat?

Čtyři týmy budou už tradičně soutěžit o odměny i imunitu, prohraje vždy jeden tým, který pak čeká kmenová rada. Některé soutěže o imunitu a o odměnu budou spojené do jediného závodu. Soutěžících je sice víc než obvykle, to ale ještě neznamená, že stráví v tropech delší dobu. Na některých radách totiž mohou být vyloučeni dva trosečníci, v některých dílech se můžeme dočkat víc než jednoho vylučovacího večera. Vrací se také nové pravidlo zavedené v minulé sérii - takzvané "vyhnanství" (Exile Island). Pro neznalé - jde o to, že v každém pokračování je alespoň jeden soutěžící na dobu mezi soutěží o odměnu a soutěží o imunitu vykázán na malý opuštěný ostrůvek. S sebou dostane pouze mačetu, křesadlo a nádobu s nepřevařenou vodou. Takový pobyt může soutěžícímu ubrat dost sil, ale na druhou stranu je na ostrůvku ukryta speciální imunita, která zůstává v tajnosti a soutěžící ji tak může vytasit až ve chvíli, kdy by měl být vyloučen (hru opouští ten, co měl druhý nejvyšší počet hlasů), což je samozřejmě slušná výhoda.

Soutěžící:

Nathan Gonzales

Nate miluje basket a čínu. Ve svých šestadvaceti letech pracuje jako prodavač bot a prodejní zástupce začínající firmy s oblečením. Od dětství se věnuje hudbě, umí hrát na violu, hraje v klasických celcích i rockových kapelách. Na jakoukoliv hudbu se ale snaží dívat svýma hip hopovýma očima a rád by se v budoucnosti živil jako muzikant.

Rebecca Borman

Rebeka se narodila ve státě New York, kde také navštěvovala střední jamajskou školu. Na vysoké škole studovala herectví, kromě toho také tanci a líčení, kterému se profesionálně věnovala dalších patnáct let a obdržela za něj dokonce i televizní obdobu Oskara - cenu Emmy. Ve volném čase ráda tančí a poslouchá hudbu, sbírá cédéčka a stará se o zaběhnuté kočky. Je jí 34 let.

Sundra Oakley

Sundřiny rodiče jsou původem z Jamajky, ale usadili se v New Yorku, kde Sundra vyrůstala. Vystudovala universitu v Georgetownu a získala bakalářský diplom. Živí jí sice roznášení pití v nigtclubu, ale povoláním je herečka, občas se jí podaří získat nějakou menší roli. Ráda cestuje, tančí a věnuje se bojovým sportům. Jeden a třicetiletá máma žije spolu se svým synem v Los Angeles.

Stephannie Favor

Stephanie je 35 let a učí se na sestřičku. Vystudovala však management a marketing a léta se živila jako account manager. Kromě toho také sloužila v armádě Spojených států a zúčastnila se války v Perksém zálivu. Ve volném čase ráda sportuje, tančí a zpívá gospel. S manželem a dvěma syny žijí v Columbii.

Sekou Bunch

Už odmalička se u Sekou projevoval výrazný umělecký talent. V New Yorském muzeu umění ukazovali jeho první obraz, když mu bylo sedm let. . Během dětství vyhrál řadu tanečních soutěží, začal se věnovat break dance v Bronxu. V patnácti letech objevil baskytaru a svou životní lásku - hudbu. Už v osmnácti letech vydal své první album, které bylo dokonce zlaté. Ve svých pětačtyřiceti letech je Bunch zkušeným jazzmanem, živý se hraním a skládáním, občas si střihne menší roli ve filmu. Spolupracoval s tak známými osobnostmi, jakou jsou Liza Minelli, Paul Anka, Ray Charles nebo Ice Cube. Ve volném čase se kromě hudby věnuje sportu, zahradě, malování nebo čtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama