Červenec 2010

Patnáct nej: Co jste možná nevěděli o Eiffelovce!

31. července 2010 v 21:17 | lucik |  zajímavosti
Pařížská Eiffelova věž, která je nejslavnější vyhlídkovou věží Evropy, oplývá mnoha zajímavostmi. Z nich jsem pro vás vybral patnáct nejlepších. Co je na této dominantě města nad Seinou nejzajímavějšího?
1) Věž měla původně stát v Barceloně, ale španělští radní plán na její výstavbu zamítli, neboť její konstrukci považovali za příliš nákladnou a celou věž za vrchol nevkusu.
2) Na počest stého výročí francouzské revoluce byla v 80. letech 19. století vyhlášena v Paříži soutěž o zajímavou stavbu vystihující vyspělost Francie. Konkurentem Eiffelovky v této soutěži byly tak neuvěřitelné návrhy staveb jako 220 metrů vysoká fontána nebo obří gilotina!
3) Nakonec zvítězil projekt francouzského konstruktéra, architekta a stavitele Gustave Eiffela - vysoká třípatrová ocelová věž. Na jejím projektu pracovalo 50 inženýrů, kteří pro její stavbu zhotovili přes 5300 výkresů!
4) Zatímco dnes jsou na Eiffelovu věž Pařížané hrdí, v době po její výstavbě jí mnozí nenáviděli. Spisovatel Guy de Maupassan dokonce často navštěvoval restauraci v Eiffelovce, protože je to prý jediné místo v Paříži, odkud není samotná věž vidět.
5) Eiffelovka byla se svými 300,6 metry výšky až do roku 1930 nejvyšší stavbou světa. V tomto roce jí překonal newyorský mrakodrap Chrysler Building.
6) Dnes je Eiffelova věž včetně antény na vrcholu vysoká 324 metrů, ale už dávno není nejvyšší stavbou světa. Přesná výška Eiffelovky kolísá vlivem větru až o 15 centimetrů.
7) Na chvíli v New Yorku zůstaňme. Od stavitele Eiffelovky pochází návrh vnitřní konstrukce slavné newyorské Sochy Svobody, jejíž zmenšený model najdete pro změnu v Paříži.
Výstavba Eiffelovy věže
8) Záhy po výstavbě věže se po celém světě začaly objevovat její více, či méně dokonalé a nižší kopie. Kromě pražské Petřínské rozhledny najdeme její 165 metrů vysokou repliku v Las Vegas, nebo o něco nižší věž v čínském městě Tianducheng i jinde.
9) Eiffelova věž měla na svém místě stát pouze do roku 1909. Před rozebráním ji zachránila její důležitost pro umístění meteorologické stanice, která je dodnes na jejím vrcholu, a jako klíčové základny pro vojenský rádiový vysílač.
10) Dnes pomocí  zdejšího vysílače přenášejí své pořady francouzské televize a rádia, neboť se jedná o nejvyšší místo v rovinaté Paříži a jejím okolí.
11) Celková hmotnost Eiffelovy věže je 10 100 tun. Skládá se z neuvěřitelných 18 038 ocelových dílů, jenž jsou mezi sebou navzájem spojeny pomocí dvou a půl milionů nýtů!
12) První patro Eiffelovky je ve výšce 57 metrů nad zemí, druhé 115 metrů a třetí 275 metrů. Zatímco druhé patro unese až 1600 lidí naráz, třetí pouze kolem 400.
13) Z nejvyšší - třetí plošiny věže, je za pěkného počasí vidět až 70 kilometrů daleko, například slavná katedrála v Chartres. Věž má své vlastní kino a poštu, která vydává speciální poštovní známky s logem "La Tour Eiffel - Paris".
14) Eiffelovka občas sloužila jako reklamní poutač  a je známá svým nádherným nočním osvětlením. Avšak v době obou světových válek osvětlena být nesměla a pro veřejnost byla zcela uzavřena.
15) Počet návštěvníků věže od konce 2. světové války téměř neustále roste. Zatímco v roce 1949 ji navštívilo 1 143 046 lidí, v roce 2007 toto číslo dosáhlo necelých sedmi miliónů. Několik let po své výstavbě však byla věž navštěvována jen velmi málo.


Šavlozubí wrestleři

31. července 2010 v 21:16 | lucik |  zvířátka
Tajemní a krvelační, to jsou vlastnosti, které si vybavíme ve spojitosti se šavlozubými šelmami.
Přírodovědce dlouho trápil problém, jak vlastně pravěké šavlozubé šelmy lovily svou kořist. Vytvořili několik hypotéz, jak se tato zvířata živila a jakým způsobem lovila kořist. Zdá se, že bedlivý výzkum koster vyhynulých šavlozubců a jejich porovnávání s kostrami celé řady dnešních koček (od kočky domácí až po lva) tuto záhadu pomohl osvětlit.
Původní představy, že útočící šelmy zaťaly do kořisti své ohromné zuby a rozpáraly ji, je sice zdánlivě logická, avšak nesprávná. Úzké špičáky totiž byly dost křehké a při "špatném" pohybu kořisti do strany se mohly lehce zlomit.
Zápasník a ne šermíř
Při srovnání koster obou skupin kočkovitých šelem, se ukázalo, že se neliší jen velikostí špičáků, ale i kostmi předních nohou. Přírodovědce až zaskočilo, jak neobyčejně silné "paže" šavlozubí dravci měli.
Z toho zřejmě plyne rozluštění záhady: tito lovci neobyčejně silnými tlapami kořist uchopili, povalili na zem a rychlým tahem ostrých zubů jí otevřeli hrdlo a usmrtily. Při lovu velké a nepříliš rychlé kořisti to byl velmi efektivní způsob.
Jeho úspěšnost dokládá i to, že se tento typ zubů vyvinul v různých dobách u několika druhů šelem.
Šavlozubý "klokan"
Ačkoliv všichni šavlozubci vypadají velice podobně, často nebyli blízce příbuzní. Podivuhodné také je, že toto přizpůsobení k lovu vzniklo nejen u šelem, ale v jednom případě také u vačnatců. V Jižní Americe žila skupina dravých vačnatců, která se vyvíjela celé třetihory a na jejím vrcholu se objevil šavlozubý masožravec Thylacosmilus, který vypadal jako kopie pravých šavlozubých šelem.
Navzdory své dokonalosti však všichni šavlozubí vymizeli. Proč, to není známo. Víme však, že druh Smilodon californicus vyhynul teprve před deseti tisíci lety, setkal se tedy s předky dnešních indiánů.

Vyrobte si tričko s vlastním motivem

31. července 2010 v 21:16 | lucik |  ostatní
Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 2
Pokud si chcete obléknout něco, co nikdo jiný nemá, můžete zajít buď do drahého salónu, nebo využít vlastní tvořivost.

MATERIÁL:
- dámské tričko (cca 100 Kč)
- barvy na textil (jedna lahvička cca 65 - 85 Kč, dle výrobce)
- samolepicí folie, k dostání v hobby obchodech (cca 10 Kč)
- nůžky
- tužka
- pečicí papír
- modelářský nožík
- tupovací houbička (štětec)
- porcelánový talířek

POSTUP VÝROBY:
1. připravte si materiál

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 3
2. na rubovou stranu samolepicí fólie si načrtněte motiv (pokud nemáte samolepící fólii nebo tapetu, lze použít i tvrdý papír, šablona se pak ale musí na podklad přichytit lepící páskou); je třeba počítat s tím, že bude stranově obrácený - my si vybrali motiv zebří srsti, takže na to nebylo třeba myslet; nebudete malovat zebru celou, ale jen čtvercový výřez zebří srsti

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 4

3. motiv vyřežte modelářským nožíkem (popřípadě ho můžete vystřihnout); v našem případě jsme vyřezávali tu část, která bude ve výsledku černá

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 5

4. šablonu nalepte na tričko

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 6

5. do trička vložte pečicí papír, aby se barva nedostala na zadní stranu trička

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 7

6. na talířek si připravte barvu, do které budete namáčet houbičku

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 8

7. tupujte barvu houbičkou, popřípadě zatřete štětcem

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 9

8. nechte zaschnout

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 10

9. po zaschnutí sloupněte šablonu a zafixujte žehličkou dle pokynů výrobce barev

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 11

10. po zafixování je již tričko hotovo, prát můžete dle pokynů výrobce barev

Vyrobte si tričko s vlastním motivem - 1

Deník blondýnky řidičky

18. července 2010 v 21:07 | lucik |  testy,vtipné texty
5. leden
A je to, mám řidičák! Konečně můžu řídit auto a nemusím poslouchat instruktora: "Tady je zákaz vjezdu!", "Jedete v protisměru!", "Pozor na tu starou dámu! Brzděte! Brzděte!" a podobně. Nevím, jak jsem to mohla ty dva roky vydržet!

8.leden
Autoškola zorganizovala party na oslavu mého odchodu. Přišli všichni instruktoři. Jeden se mi svěřil, že se za mě šel pomodlit, druhý měl slzy v očích a všichni společně tvrdili, že se při této příležitosti opijí. Bylo to velmi příjemné, ale myslím si, že až taková oslava byla trochu přehnaná.

12.leden
Koupila jsem si auto. Musela jsem ho však nechat v prodejně, aby vyměnili zadní nárazník. Při odchodu jsem totiž namísto jedničky zařadila zpátečku. To bude tím, že jsem už týden neseděla za volantem.

14.leden
Konečně mám svoje auto. Při odchodu z parkoviště jsem byla tak šťastná, že jsem se rozhodla udělat si výlet. Ostatní řidiči měli stejný nápad. Jezdili za mnou a troubili jak na svatbě. Nechtěla jsem být nepříjemná, tak jsem se připojila k jejich hře a zpomalila z 10 na 5 km/h. Všem se to moc líbilo a troubili ještě víc.

22. leden
Mám úžasné sousedy. Vyrobili tabulku s velkým nápisem: POZOR PŘI PARKOVÁNÍ! Bílou barvou pro mě vyznačili velký box na stání a zakázali dětem hrát si venku, kde parkuji. Všechno proto, aby mě moc neznervózňovali. Je to velmi
milé...

31. leden
Všichni řidiči na mě troubí a dělají různá gesta. Je to milé, ale trošku nebezpečné. Když mi jeden chtěl cosi říct, nevěděla jsem, kde najít čudlík na otevření okna. Když jsem ho hledala, tak jsem do někoho narazila. Naštěstí jsem jela svojí výletní rychlostí 10 km/h.

19. únor
Město je velmi špatně osvětlené. Dnes jsem jela poprvé autem v noci a celou dobu jsem musela mít zapnuté dálkové světla, abych lépe viděla. Ostatní řidiči si mysleli to samé. Když mě spatřili, také si zapnuli dálková světla a troubili. Je to trochu nebezpečné. A takhle troubit by už neměli, ruší lidi.

26. únor
Dnes jsem měla nehodu. Nedařilo se mi odbočit z kruhového objezdu. Bylo na něm totiž moc aut (nechci přehánět, ale byly tam přinejmenším čtyři). Jezdila jsem pořád dokola, držela se středu. Čekala jsem na svojí příležitost, do té doby, než jsem se unavila a narazila do pomníku ve středu objezdu. Myslím si, že by měli omezit dopravu na kruhovém objezdu na jedno auto.

3. březen
Pronásleduje mne neštěstí. Když jsem vyjížděla z garáže, omylem jsem si spletla brzdu s plynem. Narazila jsem do auta přede mnou a rozbila mu celý pravý bok. Auto náhodou řídil instruktor autoškoly, který mi dal řidičák. Dobrý člověk, o tom netřeba pochybovat. Trvala jsem na tom, že je to moje chyba, ale on jen velmi slušně opakoval: "Bože, odpusť mi! Bože, odpusť mi!".

Líčení rtů - tipy a triky

18. července 2010 v 21:06 | lucik |  ostatní
Plné rty - jak je zmenšit?
Pokud vám vaše rty připadají příliš plné, nepoužívejte lesk na rty ani rtěnky příliš sytých barev, které rty opticky ještě více zvětší. Dejte raději přednost matným rtěnkám tělové nebo hnědé barvy.
Dobrým trikem pro zmenšení plných rtů je nanést na ně pudr tak, aby nebyl patrný jejich obrys a konturovací tužkou pak vyznačit okraje o něco menší, než jsou ve skutečnosti.

Jak zvýraznit malé rty
Majitelky malých rtů by měly naopak volit světlejší rtěnky a lesky na rty. Mohou si dovolit i výrazné barvy. Vnější hranu rtů zvýrazněte konturovací tužkou.

Zamaskujte nepravidelnosti
I nepravidelnosti rtů jako je užší horní ret, užší dolní ret nebo chybějící vykrojení horního rtu snadno zamaskujete konturkou. Stačí chybějící linii tužkou vykreslit.

Jakou zvolit barvu rtěnky?
Jedinou barvou, která sluší rtům každé ženy, je růžová - stačí jen najít ten správný odstín. Všeobecně platí, že k blondýnám a světlým typům se hodí světlejší odstíny, zatímco brunety a černovlásky si mohou dovolit sáhnout i po výraznější růžové. Podobné je to s červenými rtěnkami. Co se fialové barvy týče, nesluší ženám se světlou barvou kůže.
Při výběru rtěnek nezapomínejte na to, že tmavá opticky zmenšuje, světlá zvětšuje. Pokud zvolíte výraznou barvu rtěnky, nezvýrazňujte už tolik rty. Líčení by pak nepůsobilo přirozeně.

Aby rtěnka vydržela co nejdéle
Před nanesením rtěnky rty přepudrujte nebo celou jejich plochu vykreslete konturovací tužkou v barvě vašich rtů. Teprve pak naneste rtěnku - nejlépe štětečkem. Po nalíčení stiskněte mezi rty ubrousek a naneste druhou vrstvu. Rtěnka tak vydrží mnohem déle!

Jak aplikovat konturovací tužku
Při práci s konturkou dělají ženy spoustu chyb - první je, že vykreslí na jeden zátah křivou čáru - tomu zamezíte, když nejdříve vykreslíte obrys rtů přerušovanou čárou, kterou pak spojíte. Druhou chybou je příliš tlustý obrys - konkurka by na vašich rtech neměla být znát! Před líčením proto tužku dobře ostrouhejte. Posledním nedostatkem při líčení rtů je nedokreslování linie rtů až k jejím koutkům.

Proměna šátku ve vajíčko

18. července 2010 v 21:06 | lucik |  magie a kouzla
Potřeby: duté vajíčko s otvorem (dřevěné, celuloidové apod.) - tzv. šátečkové vejce a menší šátek z jemného hedvábí.
Vajíčko leží na stolku, přikryto cípkem šátku. Při předvedení vezmeme vajíčko a ukryjeme je v ruce, současně s vajíčkem vezmeme šátek, který držíme viditelně za cípek palcem a ukazovákem. Druhou ruku ukážeme prázdnou. Pak obě ruce spojíme a prstem postupně zatlačíme šátek do otvoru vajíčka.
Nakonec uchopíme vajíčko dvěma prsty (palec kryje otvor se šátkem) a ukážeme překvapeným divákům. Je samozřejmé, že diváci nesmějí vajíčko spatřit dříve, než šátek docela zmizí.

Mumie

18. července 2010 v 21:06 | lucik |  tajemné příběhy
Né příliš známý řečený sběratel artefaktů neznámně našem starou mumii princezny Ferentuti . Odborníci potvrdili,že je pravá . Svěratel ve snaze získat peníze,prodal mumii do muzea . Když však uklízečka po otevírací době vytírala podlahu,uviděla nad princezninou hrobkou postavu! Postavu krásné ženy. Nejprve si ji spletla s návštěvníkem muzea,ale její názor se změnil hned jak spatřila,že se žena vznáší asi dvacet cm nad zemí . Utekla a ráno to řekla odborníkům. Ti usoudili, že je nejspíše přepracovaná . Když ale to samé uviděl strážní, rozhodl se jeden z odborníků,ten nejmladší,přijít tomu na kloub. Zůstal přes noc v muzeu a žena jej nesklamala. Objevila se za kurátorem,který se vylekal. Na čele měla hlubokou tržnou ránu se zaschlou krví . Žena mu naznačila ať ji následuje. Dovedla kurátora k její hrobce a zmizela . Mumie byla rozmotána a místo princezny tam ležela mrvá dívka,která se snažila odhalit pravdu. Sběratel dívku zabil nedávno a uložil ji do rakve . Ptáme se,opravdu strašil dívčí duch v muzeu nebo byli všichni tři jen unavení a přepracovaní?Je jen na vás,zda uvěříte.Podle ostatních se tohle SKUTEČNĚ STALO!

Zjisti jestli se řídíš intuicí

11. července 2010 v 21:32 | lucik |  testy,vtipné texty
1. Když zazvoní telefon...
a) ...instinktivně vycítíš, kdo volá.
b) ...podaří se ti často uhodnout kdo volá
c) ...raději nemyslíš na to, kdo volá.

2. Jaké máš sny?
a) Jsou velice realistické a splňují se.
b) Někdy se ti podaří zapamatovat si některý sen, ale málokdy souvisí se skutečností.
c) Nic se mi nezdá.

3. Stává se ti, že osoba se kterou jsi se právě seznámil(a), ti připadá blízká?
a) Ano, právě tak začala většina mých přátelství.
b) Někdy něco takového cítím, ale nevěnuji tomu pozornost.
c) Nikdy - než si někoho oblíbím, musím ho poznat.

4. Podařilo se ti někdy uhodnout, na co myslí někdo jiný?
a)Máš dost často dojem, že víš, na co myslí tví známí.
b) Ano, ale týká se to pouze mých přátel.
c) Nikdy jsem o tom neuvažoval(a).

5. Rozhoduješ se bez důkladného přemýšlení?
a) Dost často a bývám spokojená s tím, čeho tak dosáhnu.
b) Někdy, ale nepokládám to za dobrou metodu.
c) Nikdy vždycky se snažím přdvídat důsledky.

Většina A
Máš velice dobře rozvinutou intuici. Svět kolem tebe ti posílá znamení, která umíš číst. Dokážeš ve svém životě uskutečnit i ty nejnemožnější nápady!
Většina B
Míváš záblesky intuice, někdy míváš předtuchy. Nejsi si však svojí intuicí úplně jistý(á). Musíš být rozhodnější a častěji následovat svůj vnitřní hlas.
Většina C
Jsi racionální! Své intuici nenasloucháš. Když to trochu změníš, bude tvůj svět pestřejší. To, co překvapí, bývá nejzajímavější. Neztrácej svou spontánnost, abys něco nepromarnil(a).

básničky k narozeninám

11. července 2010 v 21:32 | lucik |  básničky,citáty
Vše nej k narozeninám:
Dnes mi prozradil svět,
že máš … let.
A protože nevím, co Ti dát,
chci Ti nyní aspoň blahopřát.
Začínáš mít vrásky,
ale už nejsou z lásky.
Hodně štěstí, zdraví,
ať Tě to na světě ještě baví.
Už dlouho Tě znám,
tak vše nej k narozeninám!

O Rok starší:
Protože jsi zase o rok starší
a Tvé tělo je už ochablejší,
tak Ti přeji hodně síly do dalších let
a štěstí, zdraví, peníze a lásku jakbysmet.
Ať všechna tajná přání a naděje se Ti vyplní
a vyhnou se Ti potíže a trápení.
Přeji Ti toho ještě mnohem víc,
ale už nevím jak to říct.
Takže všechno NEJ přeje

Ashley Greene: "Robert Pattinson je má inspirace!"

11. července 2010 v 21:32 | lucik |  Twilight Sága
n
V nejznámější upírské sérii je Alice Cullen adoptovanou sestrou Edwarda Cullena. Ve skutečném životě jsou Ashley Greene (23) a Robert Pattinson (24) dobrými přáteli.
Než se Ashley objevila v sáze Twilight, nebyla příliš známou herečkou a neměla ani ponětí o tom, co všechno přináší sláva. "Šokuje mě, kolik pozornosti vzbuzuje má osoba," přiznala po premiéře Stmívání.

Ashley nevěděla, jak se má jako celebrita chovat, když po ní fanoušci chtějí na ulici podpis nebo se s ní chtějí fotit, když jde s přítelem na večeři.

"Řekla jsem si, že budu jako Rob, protože mám pocit, že jeho se sláva vůbec nedotkla a je pořád takový, jako byl před natáčením prvního dílu," svěřila se filmová Alice.

"Robert je mou největší inspirací. Nikdo jiný z Hollywoodu se nechová tak jako on," tvrdí Ash s tím, že Rob není vůbec namyšlený: "Každý ho miluje, ale on si z toho nic nedělá."

Ashley říká, že zájem fanoušků roste s každým dalším dílem ságy Twilight. "Když jsem začala jako herečka v seriálech, myslela jsem jen na práci a nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak bych se mohla proslavit. Přišlo to samo a já si to moc užívám!"Dakota Fanning o Hollywoodu

11. července 2010 v 21:30 | lucik |  Twilight Sága
z

Jane Volturi ze ságy Twilight je hvězdou časopisu Marie Claire pro tento měsíc a my víme, co redaktorkám prestižního amerického magazínu prozradila.

O proměně průzračně modrých očí v krvavě červené
"Každý mi říká, jak mám úžasný pohled, že by takové oči chtěl mít, ale já jsem se těšila, že budu mít jiné. Červené byly perfektní. Jakmile jsem si nasadila čočky, připadala jsem si jako nějaká stvůra!

O dospívání pod dohledem celého Hollywoodu
"Když začnete s hraním v mém věku, lidem připadá, že jim patříte, že jste jejich dítě a mohou vám do všeho mluvit! Každý druhý mi dává nějakou ´dobrou radu´! Doufám, že filmem The Runaways se to změní a lidem dojde, že už jsem vyrostla a nejsem malá!"

O nejlepší kámošce Kristen Stewart
"Kristen je moje opora! Pomáhá mi, abych se srovnala s popularitou. Na druhou stranu ona říká to samé o mě a dokonce tvrdí, že jsem rozumnější než ona. Ale jen dokud nezačnu mluvit o klucích, to jsem prý jako malá holčička." :o)
Robert Pattinson chce žít ve Francii!

11. července 2010 v 21:28 | lucik |  Twilight Sága
c
Jupííí! Potkat osobně hvězdu ságy Twilight už nebude tak nemožné. Filmový Edward by se z USA, kde teď žije, rád přestěhoval do Evropy...
Důvod? Štvou ho dotěrní fanoušci a neodbytní novináři. "V Americe jsem příliš slavný. Když přijedu do L.A. nemůžu se projít po ulici sám," vysvětluje Rob (24).

"Nemůžu jít do klubu bez bodyguardů, jsem z toho unavený," přiznal filmový Edward a dodal: "Když jsem teď strávil několik týdnů doma v Londýně, byl jsem unešený z toho, že můžu vyrazit sám do klubu a nikdo se na mne nelepí!"

Nakonec ale Robert přiznal, že plánuje žít ještě o kousek blíž k Česku: "Víc než v Anglii, by se mi líbilo ve Francii. Tam totiž můžu posedávat v kavárnách, číst noviny a kouřit cigarety!"

"Přestávám kouřit, takže kvůli cigaretám to nebude, ale Paříž je magické město a rád bych tam pár let strávil," svěřil se Robert na závěr s tím, že doufá, že by se jeho přítelkyně Kristen Stewart k němu přidala.


Twilight-The Olympic Coven

11. července 2010 v 21:27 | lucik |  Twilight Sága
m