Prosinec 2010

PF 2011 vám všem

31. prosince 2010 v 20:32 | lucik |  ostatní
m


Káva-Víte,že....

29. prosince 2010 v 18:32 | lucik |  zajímavosti
 1. Honoré de Balzac (1799-1850) tvrdil, že káva je motorem myšlenek, uvolňuje je a podporuje tvůrčí myšlení. Měl ve zvyku chodit spát v šest hodin večer. O půlnoci vstával a pokračoval ve psaní svých věhlasných románů. Ve dnech, kdy intenzivně pracoval, vypil až 60 šálků kávy. Kávu si připravoval podle vlastních receptů. Vyhovovaly mu jen některé druhy kávy, které si  pečlivě vybíral. Za svůj život vypil asi 50 000 šálků kávy. Jiný zdroj uvádí též, že vypil za svůj život asi 50 000 šálků kávy, cca 30 denně. V díle s názvem "Pojednání o moderních stimulantech" zachycuje svůj obdiv k tomuto černému nápoji a v tomto díle píše doslova: "káva nateče do břicha a ihned nastane rozruch. Myšlenky se hrnou jako batalióny velké armády na bitevním poli…"
 2. Francouzský filozof Voltaire (1694-1778) pil denně až 50 šálků silné kávy. Jeho lékař ho varoval, že nesmí tolik kávy pít, neboť na něj účinkuje jako pomalu působící jed, Voltaire jeho slova potvrdil a řekl: "Máte pravdu, na mě tento jed působí již osmdesát let."
 3. Jedním z držitelů rekordů v pití kávy je pan Gerasock z Clevelandu, který během 24 hodin dokázal vypít 85 šálků kávy. Napodobování nebo překonávání jeho a podobných rekordů je však nebezpečné, neboť přitom jde o toxickou dávku kofeinu.
 4. První pražskou kavárnu otevřel podnikavý Arab, Georgius Hatalah z Damašku , česky zvaný Jiří Deodat roku 1714 pod malostranskou Mosteckou věží.
 5. Káva je po vodě a čaji jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě  a ročně se vypije okolo 400 miliard šálků.
 6. Káva je hned po ropě nejdůležitější komoditou mezinárodního obchodu.
 7. Kávu pije sedm z deseti Evropanů.
 8. Jeden kávovníkový keř vydá průměrně za rok půl až jeden kilogram zrn.
 9. Kávovníkový keř se s pomocí kofeinu chrání před nepřáteli. Kofein působí jako širokopásmový pesticid a posiluje obranyschopnost rostliny. Slouží jako přírodní jed pro hmyz a roztoče. Zároveň zabraňuje tomu, aby vyklíčila semena nežádoucích konkurentů. V listech je obsah kofeinu nejvyšší.
 10. Kávovníkové zrno a káva pocházejí z dnešní Etiopie (Afrického rohu).Etiopie a Jemen jsou jediné dvě oblasti, kde kávovník roste v přirozením prostředí.
 11. O kávě se často mluví jako o nápoji demokracie. Francouzský časopis s přiléhavým názvem Le Café v polovině 19.století prezentoval heslo: "Salón je položen na privilegiích, kavárna na rovnosti." Na důkaz toho se například pařížské kavárny staly centrem politických rozhovorů a komentářů. Francouzská revoluce se také zrodila v kavárně. Málokdo ví, že kavárenským počátečním revolučním impulzem, který vyšel v roce 1789 z Café Foi, padla Bastila a byla svržena francouzská vláda.
 12. Francouzi si ve svých kavárnách, kavárničkách, bistrech a restauracích ve dnech 19. a 20. října připomínají svátek kávy.
 13. Obyvatelé Islandu tvrdí, že káva je jejich národním nápojem.Jedním z aspektů islandské kávománie je , že kávu dostanete na mnoha místech zadarmo.Nejčastěji se tak děje v bankách nebo je k dispozici i v obchodních domech.
 14. Finsko je velmi dobře známé enormní konzumací kávy a je na vedoucí pozici světového žebříčku ve spotřebě kávy na jednoho obyvatele.
 15. Espreso spatřilo světlo světa za druhé světové války.Tento důmyslný přístroj začali prý  poprvé používat Italové. Za vlády Mussoliniho směli Italové nakupovat zrnkovou kávu  pouze z tehdejší Italy dobyté Habeše, dnešní Etiopie.Nápoje připravované z této kávy obsahovaly mnoho tříslových kyselin a proto Italům nechutnaly. Vyzkoušeli různé postupy k tomu, aby se při přípravě kávy uvolnilo co největší množství aromatických látek. To se podařilo, když se do středně jemné mleté kávy pod tlakem vpouštěla pára.

FRAPPÉ colada

29. prosince 2010 v 18:32 | lucik |  recepty
m
Ingredience:
10 cl NESCAFÉ Frappé, 2 cl kokosového sirupu, 2 cl smetana 33%, 2 dcl ananasového džusu

Jak na to:
Všechny ingredience řádně promícháme v shakeru s ledovými kostkami, aby se vytvořila bohatá pěna. Po té přelijeme do sklenky s novým ledem, ozdobíme ananasem, plátkem čerstvého kokosu, modrým hroznovým vínem a physalis.

12 nejpodivuhodnějších letišť na světě

29. prosince 2010 v 18:01 | lucik |  zajímavosti
Letiště mívají zvláštní atmosféru. Jsou spojena s očekáváním cestujících, před kterými je dlouhá cesta, ať už za prací nebo odpočinkem. A některá letiště svou konstrukcí či polohou dokážou tuto atmosféru ještě umocnit. Letiště mezi himálajskými kopci? Letiště na pláži? Nebo na umělém ostrově? Ano, to vše lze na naší planetě nalézt.

Letiště a elektrárna v jednom
Denver International Airport

Země: USA
Rok otevření: 1993
Počet přepravených osob za rok: 51 000 000
Denverské letiště zaujímá plochu více než 10 000 fotbalových hřišť a je tak svými rozměry největší stavbou svého druhu v Severní Americe. Jeho design je skutečně specifický, nelze si jej splést s jiným letištěm. Dominují mu konstrukce ve tvaru stanů, které pokrývají celý terminál. Stavba tak evokuje zasněžené vrcholky Skalnatých hor.
Autorem návrhu je denverský architekt Curtis Fentress, který jedinečný projekt stihl připravit za pouhé tři týdny. "Prostřednictvím terminálu se mi dostalo příležitosti provázat zážitek letu s velkolepostí okolní přírody Colorada," podotkl k tomu. Denní světlo prostupuje střešními nástavci a průsvitnými stěnami. Fasáda v letních měsících odráží dvacet procent slunečních paprsků, naopak v zimě udržuje v interiéru teplo. A celá budova působí velmi estetickým dojmem, o čemž svědčí i fakt, že po čtyři poslední roky bylo toto letiště cestujícími vyhlášeno jako nejhezčí v USA.
Letiště navíc funguje jako solární elektrárna. Je zde umístěno 9200 slunečních panelů, které vyrobí polovinu elektřiny, kterou terminál spotřebuje. V současnosti se dokončuje další fotovoltaický systém, který by měl napájet hangáry a sklady paliva.

hádanka-Král a jeho tři dcery

29. prosince 2010 v 17:06 | lucik |  hádanky,obrázky
Král měl tři dcery: Anežku, Bertu a Cecílii.
Anežka vždycky mluvila pravdu, Berta vzdycky lhala a Cecílie někdy mluvila pravdu a někdy lhala.

Ke dvoru přijel cizí princ, aby se ucházel o pravodomluvnou Anežku. Král jej zavedl do trunní síně, kde všechny tři dcery seděly vedle sebe. A že princi Anežku dá, pokud pozná, která z nich to je. Přitom smí každé z nich položit jedinou otázku.

Princ chvíli přemýšlel a pak položil vžem tutéž otázku: "Jak se jmenuje princezna, která sedí uprostřed?"

Princezna sedící vlevo odpověděla: "Anežka."
Princezna sedící uprostřed odpověděla: "Berta."
Princezna sedící vpravo řekla "Cecílie."

Princ se jen maličko zamyslel a princeznu podle odpovedí poznal.
Která z princezen je pravdomluvná Anežka?

řešení v celém článku

Kouzlo s krabičkou zápalek

29. prosince 2010 v 17:04 | lucik |  magie a kouzla
Kouzelník položí na stůl dvě stejné krabičky zápalek. Jednu si ponechá a druhou předá divákovi se žádostí, aby dělal totéž co on. Kouzelník položí krabičku na stůl obrázkem nahoru a prstem vytlačí vnitřek krabičky asi do poloviny. Totéž provádí divák. Je vidět, že obě krabičky jsou plné zápalek. Kouzelník i divák potom své krabičky zavřou, několikrát převrátí a stejným způsobem opět otevřou. Divákova krabička je jako předtím normální, kouzelníkova krabička má však vnitřek obrácený (dnem vzhůru), a teprve, když ji kouzelník otočí nálepkou dolů, jsou zápalky vidět.

Amsterdam – město jedinečné atmosféry

29. prosince 2010 v 17:04 | lucik |  ostatní
s
Všeobecně o Amsterdamu
Amsterdam je hlavním a největším městem Nizozemska, ve kterém žije přibližně 1,4 miliónů obyvatel. Je významným obchodním a kulturním centrem země. Amsterdam Má vše, co si návštěvník moderního velkoměsta může přát - od historických a kulturních památek, přes mezinárodní módní butiky, až po mnoho zábavních podniků.moje diplomy

29. prosince 2010 v 12:42 | lucik |  moje diplomky
n
n
n

Diplomy za rychlovku

29. prosince 2010 v 12:35 | lucik |  Bleskofky,diplomy
m
n
b
Tak snad se vám líbí :-)

potřebuju hlasy!

28. prosince 2010 v 20:52 | lucik |  ostatní
Ahoj všichni chci vás poprosit,jestli by jste pro mě hlasovali bojuju už o účast ve finále a tak potřebuju každý hlas.Předem moc děkuju a pokud někde budete potřebovat taky hlásnout tak vám hlásnu :-)
hlasovat můžete zde

vánoční přání

24. prosince 2010 v 12:11 | lucik |  ostatní
m
Vám všem přeju Veselé Vánoce a bohatého ježíška :-)

Nové šaty ve spreji

20. prosince 2010 v 20:11 | lucik |  zajímavosti
a

Španělský dizajnér a inženýr Manel Torres, jehož pracovištěm je nyní prestižní Imperial College London, představil nedávno jedinečnou novinku. Jsou jí "šaty ve spreji", které jsou prakticky k nerozeznání od těch, které známe ze seriálu Futurama.
Šaty ve spreji znějí skutečně futuristicky, technologie nutná k jejich výrobě však zase až tak složitá není. Stačí vytvořit vhodný mix krátkých vlněných, lněných či akrylových vláken, rozpustit je v rozpouštědle a s prohnat je pod vysokým tlakem tryskou. Na holém těle člověka se zbytky rozpouštědla rychle vypaří a zůstane pouze pevná stopa tvořená textílií. Tělo sice z počátku vypadá, jakoby jej někde pouze pomaloval, látka se však brzy oddělí od těla a možné ji sundat, odložit do špinavého prádla a vyprat ji spolu s ostatními svršky. A co když se vám tričko, které jste takto vyrobili, nelíbí? Žádný problém! Stačí jej vzít, namočit do rozpouštědla a můžete si jej nastříkat na tělo znova. Výroba instantního oblečení je však pouze jedním z mnoha možných využití nové technologie. Hlavní oblast jejího uplatněné spatřují její autoři především v oblasti zdravotnictví. Její pomocí bude možné vytvořit sterilní a velmi přiléhavé obvazy na otevřené tány či popáleniny. Přidáním léčivých látek do zásobníku bude navíc možné vytvořit obvaz, díky němuž se bude zranění pod ním hojit rychleji. Největší předností nové technologie je pak především velmi snadná manipulace a v neposlední řadě i relativně nízká cena.

Trendy líčení na silvestrovskou párty

20. prosince 2010 v 20:10 | lucik |  ostatní
Silvestrovské líčeníLíčení podle barvy očí
Nejnovějším trendem je sladit barvu očních stínů s odstíny laků. Hlavním kritériem výběru krášlících tónů by ale vždy měla být barva vašich očí. Modroočky ať sáhnou po kombinaci bílé
, mrazivě azurové a šedé barvy, hnědoočkám a černoočkám budou slušet tmavě zelené nebo zlaté oční stíny, zelené zase vyniknou v indigovém nebo růžovofialovém líčení. Tyto barvy pak potvrďte lakem na nehty v podobných tónech.
Silvestrovské líčeníPozor také na 
styl líčení - máte-li tzv. kočičí, tedy protáhlé, úzké oči, budete v kočičím líčení ještě více sexy, vlastníte-li ale naopak kulatý tvar oka, oční stíny za vnější 
stranu oka neprotahujte. Pokud máte oči zapadlé, neaplikujte stíny až k obočí, podél horních řas aplikujte světlejší odstín, těsně nad nejhlubším místem horního víčka naneste tmavší odstín a místo přechodu pak štětečkem rozmázněte.

Kombinujte zdánlivě nekombinovatelné
Pokud se nebojíte troufnout si na odvážnější líčení, zkuste zkombinovat tři naprosto odlišné odstíny očních stínů. In je například paví líčení, kdy do vnitřního koutku oka aplikujete žluté nebo zlaté oční stíny, následuje tyrkysová do středu oka a petrolejově modrá na okraj. Dobře k sobě ladí i zlatá a 
světle zelená, hnědá a korálově červená, nefritově zelená a královská modrá. Nápadité je také vybarvit horní víčko tmavými stíny (hnědé, modré či zelené) a spodní světlými (bílé, růžové, zlaté) - protáhněte do boku a je to!

Anděl nebo ďábel?
V době silvestrovských 
oslav už jsou sice Mikuláš s čertem a andělem dávno za humny, proč si ale tyto postavičky nepřipomenout i s příchodem nového roku?
Silvestrovské líčeníPokud máte ráda výrazné líčení, olemujte oči černou tužkou a pod spodní řasy udělejte linku červenými očními stíny. Jste-li naopak příznivkyní něhy, zvolte třpytivé bílé stíny nebo stříbrné oční linky, doprovázené andělským světlým leskem na rty.

Rty k zulíbání
Pokud se rozhodnete pro výraznější líčení, rty rozmazlete méně nenápadnou rtěnkou nebo leskem. Důležité je ale umět barvu zafixovat, abyste je po usrkávání ze skleničky nemusela neustále kontrolovat. Dobrým trikem je obtáhnout rty konturovaní tužkou, vyplnit rtěnkou, poprášit pudrem a pak znovu aplikovat rtěnku nebo lesk na rty.

Dům smrti

20. prosince 2010 v 20:10 | lucik |  tajemné příběhy
Psalo se 16. července 1982.  Ten den se v jedné irské čtvrti stala podivná a velice brutální vražda. Do starého domu připomínajícího palác se jednoho dne nastěhovala pětičlená rodina Antonsova. Matka Sára, otec Jack a děti Michael, Susan a Ferginie. Druhý večer po nastěhování slyšela nejmladší Ferginie divné zvuky, které pocházely z půdy domu. Nikdo jiný než Ferginie je neslyšel.  Téhož dne se něco zvláštního přihodilo Susan i Michaelovi. Susan objevila na zrcadle nápis napsaný rudou rtěnkou. Stálo v něm: "Smrt je nablízku, zemřeš". Michael prozměnu našel tajnou chodbu za skříní, která byla plná nějakého slizu a kostí.
Sára a Jack nalezli ve své posteli dvě mumifikovaná těla. Ihned zavolali policii, ale ti si mysleli, že se zbláznili. Druhý den se tam pro jistotu policie vydala, ale nikdo neotevíral dveře. Vyrazili je. Přesně uprostřed vstupní haly visel lustr zalitý krví a na něm visela celá rodina Antonsova. Jediné co bylo nalezeno byl dopis napsaný v neznámém jazyku a na půdě obrovské množství lidských kostí. Pár let po této strašné události byl dům zbořen, protože si lidé stěžovali na strašidelné a depresivní zvuky vycházející z domu. V hromadě sutin byl na kousku skla nalezen nápis rudou rtěnkou. Stálo v něm: "Good Luck family".

Vražedné bestie: Nejnebezpečnější žraloci světa

20. prosince 2010 v 20:10 | lucik |  žraloci
Pouhé spatření žraloka nahání plavcům panický strach. A co teprve, když zaútočí…
Žraloci jsou dokonalí zabijáci. Vodou se pohybují jako blesk, mají pilovité zuby, jimiž zlikvidují během okamžiků jakoukoliv kořist a citlivými smysly ucítí kořist na celé kilometry.

Ze 440 známých druhů žraloků jsou jen čtyři obecně považovány za skutečně nebezpečné člověku a jen zástupci 30 druhů někdy na člověka zaútočili. Vědci však varují - člověku může být nebezpečný každý žralok, který měří víc než 180 centimetrů. Na lidi sice neútočí úmyslně, ale tak velký tvor má čelisti, které člověka dokáží zabít i náhodou. Za 99 procent útoků na lidi jsou však zodpovědné jen tři druhy žraloků.

Krvavá pětka
žraloun mako:je nejrychlejší ze všech žraloků, což z něj dělá extrémně nebezpečného zabijáka. Vodou se pohybuje rychlostí až 32 kilometrů za hodinu, takže člověka dostihne během několika sekund.Člověka sice zabil jen několikrát (osm nevyprovokovaných útoků se dvěma úmrtími), ale zase nejčastěji útočí na lodě. Podle některých mořských biologů dokáží obří čelisti až třímetrového obra potopit běžný člun během tří minut! Do statistik napadení člověka žralokem se nepočítají vyprovokované útoky - jinak by se mako dostal na mnohem místo žebříčku. Často totiž napadne rybáře, kteří ho připraví o úlovek.

Žraloun mako
Jak ho poznáte: Žralok mako má protáhlé vřetenovité tělo s dlouhou špičatouhlavou a kuželovitým rypcem. Na konci hlavy před prsní ploutví je 5 žaberních otvorů. Je rozšířený ve všech oceánech mírného pásu.