Monument Valley - symbol amerického Západu

21. října 2011 v 19:38 | lucik |  ostatní
Kmenový park Monument Valley je považován za jeden ze symbolů amerického Západu. Jeho samostatně stojící tabulové hory a kopce obklopené pustou písečnou pouští se v minulosti staly ústřední scénou mnoha filmových trháků a reklamních spotů, vděčnou předlohou uměleckých maleb a fotografií, objevily se také na přebalech katalogů nejedné cestovní kanceláře.
Monument Valley se těší čtyřem ročním obdobím. Teploty v zimě se pohybují mezi 7 až - 4º C a v létě mezi 15 - 27º C. Ročně průměrně spadne 15 cm srážek, 2/3 této hodnoty přichází ve formě dešťů a sněžení v měsících září až leden. Léta bývají zpravidla velmi suchá.
Kdysi dávno bylo území součástí rozsáhlé nížinné pánve. Po stovky miliónů let se na jejím dně kumulovaly zerodované materiály z pradávných Rocky Mountains. Vlivem klimatických podmínek a mechanických sil se sedimenty zcementovaly a přeměnily v pískovec. Pohyb země směrem vzhůru způsobil vyboulení povrchu a jeho následné popraskání. Činností vody a větru se pukliny prohloubily a rozšířily v rokle a kaňony, jež se následně formovaly do obdivuhodných útvarů, které vidíme dnes. Tento proces nikdy neskončil, stále probíhá a krajina se nadále přeměňuje.
Výrazně rudé zbarvení formací je způsobeno korozí přítomných železitých složek. Tmavší modrohnědé horniny získaly svou barvu od oxidu manganatého.
Zem na první pohled působí jako prašná a suchá poušť. Místní obyvatelé obdělávají na roztroušených parcelách skromná políčka, která zachycují většinu vlhkosti z občasných dešťů.
Vegetace je omezená nedostatkem vody, proto v oblasti převládají keřové jalovce, pelyňky a různé druhy kaktusů a ostatní rostliny, které dokážou přežít dlouhá období sucha. Z živočichů zde můžete potkat drobné pouštní hlodavce, ještěrku límcovou, ropuchu rohatou, ale také chřestýše prérijního.

Monument Valley
Praktické informace
Oblastí, v níž se park rozkládá, prochází jediná hlavní komunikace - US 163, jež je spojnicí mezi silnicemi US 160 a US 191.
Vzdálenosti Monument Valley od okolních význačných bodů:
Kayenta (Arizona) - 42 km
Page (Arizona) - 122 km
Bluff (Utah) - 60 km
Zion National Park (Utah) - 264 km
Mesa Verde National Park (Colorado) - 144 km
Pokud máme namířeno do kmenového parku, pak se po Monument Valley Road musíme vydat na východ. Mineme pár indiánských krámků s tradičním zbožím a brzy narazíme na hlavní vstupní bránu, kde zaplatíme poplatek a můžeme pokračovat dále k hlavnímu parkovišti. V přilehlém komplexu budov sídlí návštěvnické centrum parku (letní sezóna: 6 - 20.30 hod., zimní sezóna: 8 - 16.30 hod.), kromě obchůdků s indiánským zbožím a knihami, zde nalezneme také zajímavé expozice o kmeni Navajo, seznámíme se s historií a současností parku a dozvíme se mnoho dalších zajímavostí.
Monument Valley

Hned vedle centra se nachází The View Hotel, který svou architekturou dokonale zapadá do okolní scenérie, aniž by jakýmkoli způsobem narušoval posvátnou atmosféru místa. Komplex obklopuje terasa, která návštěvníkům nabízí působivé pohledy do okolní monumentální krajiny. Pokud máme možnost být pány svého času a zdejší návštěvu si naplánovat, neměli bychom si nechat ujít východ nebo západ slunce nad údolím. Jedná se o nevídanou podívanou a neopakovatelný zážitek.
Od parkoviště pravidelně vyrážejí do údolí organizované túry s indiánskými průvodci. Pokud se rozhodneme vydat se na prohlídku parku sami ve vlastním vozidle, absolvujeme jen běžný okruh a mnohá místa, kam mají přístup pouze výpravy s indiány, nám zůstanou utajena. Navíc se připravíme o velmi zajímavý zasvěcený výklad o historii a současnosti života kmene Navajo, jeho tradicích a spoustu dalších cenných informací. Délka trvání průvodcovaných prohlídek se pohybuje od 2 do 4 hodin, cena od 40 - 100 USD.
Monument Valley

Co si nenechat ujít
Monument Valley Navajo Tribal Park není zrovna ideálním místem pro pěší turistiku, má jen jednu značenou stezku - Wildcat Trail (délka - 5 km), která začíná nedaleko návštěvnického centra a vede kolem útvaru West Mitten Butte.
Hlavní atrakcí parku je však 27 km dlouhá nezpevněná cesta, místy značně rozbrázděná s výmoly - Valley Drive. Vine se mezi jednotlivými skalními formacemi a na pěkných výhledech je opatřená plochami k bezpečnému zastavení a vystoupení z vozidla. Tyto body jsou zřetelně označené cedulemi a na trase nás jich čeká celkem 11. Na absolvování okruhu bychom si měli vyhradit alespoň 2 - 4 hodiny. Pozor: V období dešťů bývá cesta často zaplavená a běžným vozem téměř neprůjezdná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama