Piccadilly Circus jako jedno z nejznámějších Londýnských náměstí

25. října 2011 v 19:45 | lucik |  ostatní
Piccadilly Circus (ne Piccadilli) je velice známým místem a to proto, že se jedná o dopravní kruh na kterém se střetává pět ulic. Nachází se v městském obvodu Westminster a je obklopen nejrůznějšími neonovými reklamami a stánky s rychlým občerstvením. Přičemž na jihozápadní straně se nachází Shaftesbury memorial Fountain, postavená v roce 1892-1893. Stojí zde jako památka na viktoriánského politika a filantropa lorda Shaftesburyho. Úplně nahoře je umístěna Londýnská ikona, okřídlená socha balancující na jedné noze od Alfreda Gilberta, která je nazývána Eros ale oficionálním označením je ,,Anděl křesťanské charity," navíc tato socha byla jako první vyrobena z hliníku a je používána i v grafické podobě jako symbol novin Evening Standard. Během druhé světové války se o tuto sochu Londýňané báli a proto ji odstranili a nahradili světelnou tabulí. Byla opět vrácena roku 1948 a od té doby si pod ní dávají lidé schůzky stejně jako to dělají Pražané pod sochou sv. Václava na koni.
Ale nyní zpět k historii Piccadilly Circus. Bylo vybudováno v roce 1819, navíc je to velice důležitý dopravní uzel, jež spojuje hlavní nákupní ulici Piccadilly Street s Regent Street. Picccadilly Circus je zároveň hlavní bránou do londýnské zábavní čtvrti. Spojuje divadla na Shaftesbury Avenue, Haymarket, Coventry Street a Glasshouse Street. Slůvko Circus v názvu se překládá z latiny jako kruh a označuje kruhové prostranství u této důležité dopravní křižovatky. Pokud se budete chtít dostat na Piccadilly Circus, tak nejlépe uděláte pokud využijete metro a vystoupíte na stejnojmenné zastávce, která se nachází přímo pod prostranstvím a má vchody na každou stranu.

Reklamy na Piccadilly Circus
Neonové reklamy, které jsou typické pro toto náměstí a zároveň poznávacím znakem, jsou umístěny na každém rohu budovy na jeho severní straně. První z reklam se zde objevila již roku 1910 a postupně přibývaly další. Zpočátku byly reklamy umístěny na všech budovách, avšak od roku 1923 jsou jen na jedné z nich. Na první z reklam byly používány zářivky, později je nahradily neonové lampy a dnes v moderní době se používají digitální projektory. Zajímavostí je, že reklamy bývají vypnuty při zvláštních událostech, jako bylo úmrtí Winstona Churchilla v roce 1965 a v roce 1997 Diany (princezny z Wallesu). Ve Velké Británii se běžně označuje větou: ,,Je to jak Piccadilly Circus" - místo, kde je velká koncentrace lidí. Povídá se také, že ten kdo zůstane dostatečně dlouhou dobu na Piccadilly Circus, potká postupně všechny lidi co zná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama