Dinosaurus-Baryonyx

31. března 2012 v 18:30 | lucik |  zvířátka
Název:Baryonyx
Velikost:až 10 m dlouhý a 4 m vysoký-tedy až čtyřikrát vyšší než dítě
Hmotnost:až 2 tuny-stejně jako velký automobil!
Potrava:ryby a býložraví dinosauři,například iguanodon
Kdy žil:v raném období křídy,přibližně před 130 miliony lety
Kde žil:v západní Evropě

Baryonyx ("těžký dráp") byl spinosauridní teropodní dinosaurus, pojmenovaný podle obrovského drápu, který měl na palci předních končetin. Ten dosahoval za života délky až 35 cm.Baryonyx žil v období spodní křídy, přibližně před 130 milióny let. Jeho fosílie byly nalezeny v Anglii a v západoafrickém Nigeru.
Baryonyx dosahoval délky kolem 10 metrů, výšky ve hřbetě do 4 metrů a hmotnosti kolem 2 tun. Byl to po dvou chodící masožravec, který se nejspíš živil především rybami a mršinami. Tato skladba potravy byla odvozena z tvaru jeho štíhlých a prohnutých čelistí, které do značné míry připomínaly čelisti krokodýla (gaviála).Také jeho silné přední končetiny napovídají tomuto předpokladu.

Říční tulák
Tento neobvyklý dvounohý dinosaurus žil před 130 miliony lety.Podnebí bylo tehdy teplejší a země byla plná jezer a řek.Baryonyx měl tělo podobné tělu velkých masožravých dinosaurů,jako byl například T.rex,ale hlavu a čelisti měl podobné jako krokodýl.

Rybí hostina
Vědci nalezli uvnitř zkameněliny baryonyxe rybí šupiny a zuby,ale také kosti býložravého dinosaura nazývaného iguanodon.Nevíme zda baryonyx ostatní dinosaury sám zabíjel,nebo zda pouze jedl ty,které již našel mrtvé.

Krokodýlí lebka
Vědcům připadalo,že baryonyxova lebka je tak podobná lebce krokodýla,že chtěli zjistit,zda se také podobně chová.Porovnali model baryonyxovy lebky s modely lebek masožravého dinosaura,aligátora a krokodýla.Zjistili,že baryonyxova lebka se pohybuje stejně jako lebka krokodýla,který se živí rybami.

Dráp Baryonyxe:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama