Abeceda pražských zajímavostí (2.část)

29. dubna 2012 v 19:58 | lucik |  Abeceda
M-Čtvrtí ,kterou běh času změnil z celé Prahy nejméně,je Malá Strana.Na svazích pod Pražských hradem se rozprostírá už od roku 1257 a v době renesance a baroka tady vyrostlo velké množství šlechtických paláců a kostelů.Se Starým Městem spojuje Malou Stranu Karlův most.

N-K Pražskému hradu vede do kopce úzká Nerudova ulice.Své jméno dostala podle básníka Jana Nerudy,který tu bydlel v domě U dvou slunců.Až do roku 1770,kdy se zavedla domovní čísla,se domy odlišovaly jen domovními znameními.V Nerudově ulici se jich zachovala celá řada a jedno je hezčí než druhé-jsou na nich různé erby i heraldická zvířata.

O-Počátkem 15.století získala staroměstská radnice svůj první orloj,který pak v roce 1490 zdokonalil hodinářský mistr Hanuš.Jeho dílo bylo zcela nevídané a radní se začali obávat,aby Hanuš něco podobného nesestrojil také v dalších městech.Ze strachu jej proto nechali oslepit.Jeho orloj ale funguje dodnes.

P-Nad Malou Stranou se do výšky 318 metrů tyčí kopec Petřín.Jméno Petřín je snad odvozené od pohanského boha Peruna nebo latinského Mons Perinum(Skalnatý kopec).Od 12.století tady byly vinice,ale v 18.století se z nich staly sady a zahrady,kterými dnes vede vyhlídková trasa.Na Petříně můžeš také navštívit zrcadlové bludiště,lanovku nebo hvězdárnu.

R-V petřínských sadech se skrývá jakási malá Eiffelovka-osmiboká rozhledna o výšce 60 metrů.Na vyhlídkovou plošinu,ze které je krásný výhled na Prahu,si můžeš vyšlapat 299 schodů nebo se svézt výtahem.Pokud bude hezky,můžeš spatřit i 150 km vzdálenou Sněžku!

S-Strahovský klášter v Praze stojí už od roku 1140.Nechal ho postavit král Vladislav II,na popud olomouckého arcibiskupa.Možná ale časem litoval-stavba totiž svou krásou a velikostí soupeřila i s královským sídlem.Dnes je v klášteře obrazárna a knihovna.

T-Na vltavském nábřeží najdeš i velice moderní stavbu,kterou obdivuje celý svět-Tančící dům.Jeho dvě rozvlněné věže jsou prý inspirovány dvojicí slavných tanečníků-Fredem Astairem a Ginger Rogersovou.Tančící dům je postavený ze skla a železobetonu a dostavěn byl v roce 1996.

V-Václavské náměstí se původně jmenovalo Koňský trh.Dnes je tu kůň jenom jeden a sedí na něm svatý Václav.Bronzovou sochu odlil v roce 1912 slavný český sochař Josef Václav Myslbek.Malé sochy na podstavci představují patrony Čech: svatou Anežku Českou,svatou Ludmilu,svatého Prokopa a svatého Vojtěcha.

Z-V krátké a úzké Zlaté uličce na Pražském hradě uvidíš maličké pestře pomalované domky,které jsou vestavěné přímo do oblouků hradeb.Vznikly koncem 16.století jako obydlí pro hradní střelce.O sto let později se v nich ale usídlili zlatníci,podle kterých se dnes ulička jmenuje Zlatá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama