Balet krásných křídel

2. dubna 2012 v 19:12 | lucik |  zvířátka
http://www.hospiczdislavy.cz/wp-content/uploads/2010/11/mot%C3%BDl-a-slune%C4%8Dnice.jpg
Jsou motýli hmyz?
Ano,patří do skupiny Lepitoptera,což v překladu znamená šupinokřídlí.Motýlí křídla jsou pokryta šupinami,které se častečně překrývají a vytvářejí barevnou kresbu.

Jak čichají a jedí?
Motýli mají obdivuhodně vyvinutý čichový smysl.Ten jim pomáhá při páření i při hledání potravy.Prostřednictvím tykadel vycítí pachy na 3km,a pak se rozvine jejich pružný sosák.

Fenomén páření
Když se motýli páří,létají v kruzích.Sameček má na těle kleštičky,kterými se přichytí k zadečku samičky.Po aktu sameček zase odletí...

Zázrak přeměny
Motýli překonají během života 4 stadia:vajíčko,housenka,kukla a motýl.Z vajíčka se vyvine žravá housenka,která se prakticky bez ustání krmí listy.

Obdivuhodně dlouhá pouť
Někteří motýli k nám táhnou z obrovské dálky.Např.babočka bodláková letí až ze Severní Afriky přes Středozemní moře a přelétá Alpy...A jak se při tom orientuje?Kromě magnetického pole Země jí slouží jako kompas i Slunce.

Jaký účel má kresba?
Tečky,linky a hra barev na křídlech nejsou jen rozmarem přírody,ale slouží k pžežití.Dobrým příkladem toho jsou oči babočky paví oko.V nebezpečí se křídla rozevřou a na nepřátele zírají hned dva hrůzyplné páry očí.No,to by se vyděsil každý...

Proč butterfly?
V angličtině znamená butterfly motýl.Je to nádherné pojmenování pro nádherného živočicha.Ve tvaru motýla se tvoří šperky,spony,tetování...A jsou opravdu butterfly!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama