Gigantický had z pravěku ožil

5. dubna 2012 v 20:16 | lucik |  zvířátka
http://images3.static-bluray.com/reviews/5808_2.jpg
Nález zkameněliny gigantického hada s názvem Titanoboa dostává reálný obraz. V New Yorku byla minulý měsíc vystavena v životní velikosti replika tohoto největšího hada, obývajícího naší planetu před 60 milióny lety, a Smithsonianský institut, který vše kolem nálezu zaštiťuje, poskytl na svém kanálu animaci, která věrohodně ukazuje, jak byl tento tvor obrovský.
Když zkamenělinu našla v roce 2002 kolumbijská studentka v povrchovém uhelném dole Cerrejón v Kolumbii, okamžitě bylo jasné, že se jedná o senzaci. Vědci totiž na místě našli mimo jiné i fosilii listu, po jehož prozkoumání došli k závěru, že had žil pravděpodobně v prvním deštném pralese na světě před 56-60 milióny lety, tedy těsně po vymření dinosaurů.
Majestátní obr měřil 15 metrů a vážil přes tunu. Takových úctyhodných rozměrů dosáhl hlavně díky kombinaci extrémně vysoké teploty podnebí a vyšší úrovni oxidu uhličitého v ovzduší v ovzduší. Na místě dále archeologové nalezli zkameněliny želv, krokodýlů, ale také předky fazolí, avokáda nebo banánů.
Podle vědců byl tento nález unikátní, poukázal totiž na několik indicií o starověkém globálním oteplování a na to, jak na to rostliny a zvířata reagovaly. Podle vědce Carlose Jaramilla mohou tyto poznatky ledacos napovědět o budoucnosti naší planety.
Výstava s replikou Titanoboa bude putovat po několika státech USA, k vidění bude například na Floridě nebo v Nebrasce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama