Kosatky rozpoznají objekt o tloušťce vlasu

22. dubna 2012 v 19:23 | lucik |  zvířátka
Echolokace neboli orientace prostřednictvím odraženého zvuku patří k nejvýznanějším evolučním inovací, které příroda nadělila předkům dnešních kytovců po jejich návratu do vody. Vědci, kteří zkoumali echolokační schopnosti kosatek černých, skutečně užasli nad jejich schopnostmi. Dokáží přesně rozpoznat předmět, které se od jiného liší pouze o šířku lidského vlasu!
Doktorandka Laura Kloepperová pracovala se samičkou kosatky černé (Pseudoorca crassidnes) zvanou Kina, která žije v delfináriu na Havaji již od roku 1987. Svou oblíbenou svěřenkyni v žertu nazvala "nejlepším echolokátorem světa". Série experimentů totiž ukázala, že Kina dokázala rozlišit různé kovové válce, které se od sebe lišily zcela nepatrně - o šířku lidského vlasu. Vědci z University of Hawai se rozhodli přesně vyzkoumat, jakým způsobem dokáží tito příslušníci čeledi delfínovitých zaostřit paprsek zvuku.
Během testů, jejímž cílem bylo rozlišování velmi drobných rozdílů v rozměrech několika objektů, měřili vědci zvuk v bazénu pomocí sítě velmi citlivých mikrofonů. "Díky tomu, že jsme měřili z několika pozic, jsme byli schopní zobrazit tvar i velikost paprsku," prozrazuje Laura Kloepperová. Měření ukázala, že Kina měnila charakteristiky paprsku v závislosti na tom, jak obtížný úkol na ní čekal. K tomuto účelu užívají vyboulenou strukturu na své hlavě, které se někdy přezdívá "meloun". Tato struktura má schopnost fungovat podobně jako čočka pro paprsky světla.
Vědci také zjistili, že v jistých situacích dokážou kosatky "odpojit" své echolokační zařízení, jako kdyby plavaly se "zacpanýma ušima". Tato vymoženost je dokáže ochránit před nepříjemnými zdroji hluku v jejich okolí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama